DOLAR 32,5692 0.13%
EURO 34,9195 0.69%
ALTIN 2.435,440,12
BITCOIN %
İstanbul
19°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ALPER TERCİYANLI “DAHA AZ KARBON AYAK İZİ VE DAHA SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR GELECEK İÇİN ÜRÜNLERİMİZİ TASARLADIK”
  • Spor Tv Haber
  • Magazin
  • ALPER TERCİYANLI “DAHA AZ KARBON AYAK İZİ VE DAHA SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR GELECEK İÇİN ÜRÜNLERİMİZİ TASARLADIK”

ALPER TERCİYANLI “DAHA AZ KARBON AYAK İZİ VE DAHA SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR GELECEK İÇİN ÜRÜNLERİMİZİ TASARLADIK”

Enerjinin sürdürülebilirliğini odağına alarak yola çıkan Beefull’ün kurucu ortaklarından Alper Terciyanlı, girişimleriyle, her geçen gün daha çok ihtiyaç duyulan enerjiye erişimin kolaylaştırılmasına dair geliştirdikleri “paylaşımlı enerji ağı” hizmetlerini MAG’a anlattı.

ABONE OL
Nisan 21, 2022 07:24
ALPER TERCİYANLI “DAHA AZ KARBON AYAK İZİ VE DAHA SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR GELECEK İÇİN ÜRÜNLERİMİZİ TASARLADIK”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Röportajına kendinden bahsederek başlayan başarılı iş adamı Alper Terciyanlı, okul ve iş hayatına dair süreci “2001 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra, on yıl süreyle TÜBİTAK’ta araştırmacı olarak çalışırken akademik hayatımı da devam ettirdim. 2011 yılında doktora çalışmalarımı tamamladıktan hemen sonra, on yıldan fazla TÜBİTAK’ta mesai yaptığım üç arkadaşımla birlikte ilk girişimimizi kurduk. O tarihten bugüne de özellikle, enerjinin dijitalleşme yolculuğunda sıfır karbon hedefini ve sürdürülebilirliğini odağına alarak yenilikçi ürün ve hizmetler geliştiren farklı girişimlerin bünyesinde kurucu ortak ve yönetici olarak yer aldım” ifadeleriyle dile getirdi.

Beefull’un doğuşu hakkında konuşan Terciyanlı “Beefull’un hayat geçmesi yine bu enerjiye erişimin dijitalleştirilmesi, kolaylaştırılması ve çevreye duyarlı hale gelmesi düzleminde gerçekleşti. Günümüzde mobil cihazlarımız üzerinden birçok hizmete kolayca erişebildiğimiz gibi, enerjiye erişimin de mobilleştirilmesi ve hatta daha paylaşımlı hale gelmesinin önemli bir ihtiyaca dönüştüğünü fark ettik. İnsanlar bir yerden bir yere gitmek için her bir adımda karşımıza çıkan scooter’lardan kiralayabiliyorsa; neden gün içerisinde cep telefonlarının/tabletlerinin veya elektrikli araçlarının şarj ihtiyaçlarını “paylaşımlı” istasyonlar/cihazlar üzerinden yapamasınlar veya kamp alanlarında, pazar yerlerinde veya panayır alanlarında elektrik enerjisine ihtiyaç duyduklarında etraflarındaki paylaşımlı prizler ile neden bu gereksinimlerini zahmetsizce sağlayamasınlar diye düşündük. Bu fikrimizi daha da besleyen ve ona dört elle sarılmamızı sağlayan nokta ise, elektrikli araçların, tahminlerden çok daha kısa bir sürede hayatımızda önemli bir yer edineceğine dair inancımız oldu. Bu fikrin, gerek bugüne kadar geliştirdiğimiz tüm ürünlerde temel motivasyonumuz olan “sürdürülebilirliği” odağına alması, gerekse insanların gündelik hayatlarında enerjiye ihtiyaç duydukları herhangi bir mekân veya zamanda buna kolayca erişmelerini sağlayacak olması bizi çok heyecanlandırdı ve Beefull’un ortaya çıkmasını sağladı” dedi.

Beefull’un üretim sürecini anlatırken temel hedeflerini “O noktadan sonra hayalimiz, insanların, “enerjiye erişim kaygısı” olmadan hayatlarını özgürce yaşamalarını sağlayacak teknolojileri bir an evvel hayata geçirmek oldu. Bunu yaparken de daha az bireysel tüketim, daha az atık, daha az karbon ayak izi ve daha sürdürülebilir bir gelecek için ürünlerimizi tasarladık” ifadeleriyle anlatan Alper Terciyanlı “Paylaşımlı powerbank’lerimiz ile daha az kablo ve daha az pil atığını hedeflerken, elektrikli araç şarj istasyonlarımızla daha fazla elektrikli araç kullanımını destekleyerek fosil yakıtlardan kaynaklı karbon salımını en aza indirmeyi hedefledik, ve daha önemlisi tüm Beefull şarj noktalarından sağlanan enerjinin sadece rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından gelmesini sağladık” açıklamasında bulundu.

Beefull nedir, ne işe yarar? Sorusunu yanıtlayan Alper Terciyanlı “Beefull; insanların enerjiye ihtiyaç duyduğu her yerde tek bir mobil uygulama aracılığıyla buna ulaşabilmesini hedefleyen, Türkiye’nin ve dünyanın ilk “paylaşımlı enerji ağı” girişimidir. Akıllı telefonlar, tabletler, kablosuz kulaklıklar, elektrikli bisikletler ve scooter’lar, hatta elektrikli araçlar derken, her geçen gün daha fazla alanda enerjiye ihtiyaç duyuyoruz. Beefull olarak bir yandan insanları kablo karmaşasından, şarj aleti taşıma ve her yerde priz arama endişesinden kurtarırken, diğer yandan yakın zamanda yaygınlaşacak elektrikli araçların kullanımını daha kolay hale getireceğiz. Paylaşımlı şarj ünitesi, elektrikli araç şarj istasyonu, paylaşımlı priz donanımları ve Beefull mobil uygulamasıyla çok yakında Türkiye’nin her yerinde Beefull noktalarıyla karşılaşıyor olacağız” ifadelerini kullandı.

“Paylaşımlı enerji ağından faydalanmak isteyen herkesin Beefull mobil uygulamasını indirmesi aslında yeterli. Uygulama üzerinde bulunan harita arayüzünde Beefull donanımlarının bulunduğu bütün konumlar görülebiliyor. İhtiyaç duyduğunuz bir Beefull noktasına geldiğinizde uygulama üzerinden QR kod okutmanız yeterli oluyor”diyen Terciyanlı; oteller, restoranlar, kafeler, havalimanları, etkinlik alanları gibi, insanların özellikle uzun vakit geçirdiği alanlarda Beefull paylaşımlı şarj ünitesi istasyonlarına rastlanabileceğini belirtti.

İstasyon üzerinde bulunan QR kodu mobil uygulama üzerinden okutarak bir powerbank’i kiralanabilen ve kullanım tamamlandığında istenilen Beefull noktasına iade edebilen paylaşımlı şarj ünitelerinin yanı sıra; alışveriş merkezleri, özel otoparklar, dinlenme tesisleri, akaryakıt istasyonları gibi birçok halka açık alanda bulunan elektrikli araç şarj istasyonlarıyla; Beefull mobil uygulaması sayesinde elektrikli araçların da kolaylıkla şarj edilebileceğini söyleyen Alper Terciyanlı, Beefull ile birlikte herkesi enerjinin yeni yolculuğunu deneyimlemeye davet ettiğini söyledi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.